V Jeseníkách se rozšířila síť cyklostezek YES Cyklo o trasy na Šumpersku

V Jeseníkách se dnes slavnostně otevřela další část cyklostezek v projektu YES Cyklo. Dalších 16 nových okruhů je na Šumpersku, budovaly se dva roky a na 347 kilometrech se cyklisté mohou projet například v okolí Loučné nad Desnou, Velkých Losin, Sobotína, Rapotína, Šumperka, Hanušovic či Rudy nad Moravou. Celý projekt jesenických cyklotras již čítá 568 kilometrů a v dalších etapách se má rozšířit o oblast Zlatých Hor a Starého Města, řekli dnes novinářům organizátoři projektu.

„Cílem bylo, aby cyklotrasy nebyly jen cestou vydat se z bodu A do bodu B, ale aby byly schopné rozvézt turisty i do míst, které by za normálních okolností nebyli schopni nalézt v krásných částech Jeseníků,“ řekl novinářům starosta Rapotína Bohuslav Hudec. Cyklisté na těchto okruzích mohou objevovat zatopené lomy, skvělé výhledy, mineralogické naleziště, jeden z nových okruhů je zavede například i na rozhlednu Bukovku. „Budu rád, když tento projekt bude pokračovat dál a zapojí se i další obce,“ doplnil starosta.

První etapy projektu YES Cyklo vznikaly v okolí České Vsi a v mikroregionu Jesenicko. Zahrnují například okruhy kolem Jeseníku, Lipové-lázní, Bělé pod Pradědem a Ostružné. Cykloturistům zde nabízejí deset okruhů. „První myšlenkou bylo propojení s Priessnitzovými léčebnými lázněmi, vytvořit napojení na nedaleké Rychlebské stezky a nabídnout tak i jejich alternativu,“ řekl dnes ČTK starosta České Vsi Petr Mudra. Z pokračování projektu má radost. „V prvopočátku to vypadalo úplně nereálné, že by se projekt rozšířil na celé Jeseníky. Zpočátku jsme si skoro utopisticky kreslili mapky, jednotlivé etapy, a dnes jde vidět, že když se chce, tak to jde,“ doplnil Mudra.

Projekt cyklotras YES Cyklo zahrnuje všechny druhy obtížnosti, ve všech okruzích nabízí cykloturistům dohromady 5544 metrů převýšení. Na Šumpersku nabízí cyklistům na 16 okruzích 347 kilometrů cyklotras, na deseti okruzích Jesenicka je to 221 kilometrů. Využít je mohou i majitelé elektrokol, pro které je připraveno 51 dobíjecích stanic. Otevření dalších sedmi okruhů se plánuje příští rok na Zlatohorsku, 12 okruhů je připraveno pro oblast kolem Starého Města.

Související články

Nejpopulárnější